rozhovor s clou 2

12. července 2007 v 18:59 | Terezka |  Clou

Clou: "Nejvíce se bojíme únavy"


Clou zítra vyrážejí na turné po celé ČR - "Postcards On Parade - Tour 2005," a přestože měli před touto koncertní šňůrou hodně práce, poskytli blink182.cz rozhovor.

Vyrážíte na své prozatím největší turné. To znamená hodně koncertů, spousty nových fanoušků, ale možná i tak trochu koncertní stereotyp. Nebojíte se, že po pár prvních koncertech se z toho pro vás stane rutina? Že si je už nebudete tolik užívat?
Lukemo : Samozřejmě se to stát může. Hlavní věc, které se bojíme, je velká únava - během "turné" totiž nemůžeme přestat chodit do práce, takže to bude hodně náročné. Na druhou stranu, obecenstvo na koncertech má zase magickou moc na nás nějakou tu energii ze sebe přenést, takže musíme doufat, že bude chodit hodně lidí a budou se bavit.

Stačíte během hraní sledovat, jaké typy lidí (myslím věk apod.) chodí na Vaše koncerty? A kterou skupinu (vyjma důchodců :-)) byste si ještě přáli oslovit?
Petrock : Sledovat to stačíme někdy víc, někdy míň. Zdá se mi, že chodí úplně všechny možné typy. Na některých festivalech převažovaly v prvních řadách mladší slečny, ale na posledních dvou koncertech, což byla vlastně taková klubová generálka na naše turné, jsem si všiml, že obecenstvo je naštěstí totální mix, od 15 do 50 let, řekl bych, a poměr kluci/holky cirka padesát na padesát. To je fajn.

Rae : Myslím, že jsme jakž takž oslovili všechny vrstvy, řekl bych, podle mailů co nám choděj a i například podle toho, jaký lidi si kupujou CD na koncertech…možná jediný co mě napadá je, aby si nás poslechli lidi, který maj rádi tvrdší alternativní rock a myslej si, že jsme nějakej popovej boy-band, jenom podle Island Sun a podle mylnýho způsobu, kterým nás prezentovaly některý zmatený média. Dostali jsme třeba e-maily od nějakějch holek z Plzně, který maj rády emo a punk-rock a byly strašně překvapený, že pocházíme z hardcore scény a máme rádi stejný kapely jako ony - myslely si, že jsme nějaký Lunetic s kytarama nebo co. To mě fakt dorazilo.

Mohou se návštěvníci chystaného turné těšit na nějaké zajímavé překvapení ?
Lukemo : Upřímně řečeno, něco jsme chystali, ale díky pracovnímu a osobnímu vytížení jsme nic nestihli připravit…

Rae : No doufám, že lidi budou překvapený tím, že hrajeme líp a líp…ale vlastně nevím, jestli se nám to vzhledem k tý únavě, o který mluvil Luke, povede…

Lukemo : …no a já hlavně doufám, že mi vydrží hlas…podzim a večerní mrazíky, řeknu Ti, nic moc…

Dozvěděl jsem se, že se na vašich koncertech budou prodávat nějaké suvenýry. Co konkrétně si budou moci vaši fanoušci koupit?
Petrock : To asi narážíš na ty hrnečky z internetového rozhovoru…tak ty opravdu nebudeme mít. Bohužel máme jen samolepky a placky…

Rae : …jestli je najdeme…

Petrock : …no, to je fakt, nějak nevíme, kam jsme je založili…no nicméně snad tedy budou placky, no a trička jsme konečně nechali dělat, ale mám obavu, že to do začátku "turné" nestihneme…

Lukemo : Spíš až tak od půlky, no.

Během tour projedete prakticky celou republiku. Jak se těšíte na cestování? Když člověk sleduje dokumenty o turné světových rockových kapel, vidí plno alkoholu, holek, u některých i drog... Jak jsou na tom Clou? Jak si užíváte na koncertní šňůře?
Petrock : No, cestování bude dost, to je fakt. Hlavně ty cesty v noci zpátky domů, a vstávání do práce po třech, čtyřech hodinách spánku, to teda nic moc. Alkoholu si díky tomu moc "neužijem"…ani by to asi nešlo, i takhle je naše kondice občas nalomená…

Rae : No, já nemusim zas tak často řídit, i když občas jo, ale někdy si můžu dát pár drinků na povzbuzení. Dřív jsme skoro každej koncert zapíjeli, ale teď už je to jen tak jeden ze tří. Nebo možná ještě míň.

Lukemo : Ale na turné určitě bude pár měst, kde budeme přespávat, takže tam uděláme lehkou párty s kámošema a našima příznivcema, pokud teda budou mít zájem. Vzhledem k tomu, že nás ale bude další den čekat další show, tak to určitě nebudeme přehánět.

Petrock : Jinak drogy, to ke CLOU moc nepatří.

Rae : Tvrdý drogy, to je svinstvo, něco Ti to dá, ale několikanásobek si to vezme, a ničí to sociální statut těch lidí…fakt nebezpečná věc a nijak to nepodporujem.

Mimo hraní v kapele chodíte také do práce. Jak se vám to daří skloubit? Nemáte pocit, že musíte něco šidit?

Lukemo : No k tomu už bylo skoro všechno řečený.

Rae : Já jako jedinej pracuju jenom na půl úvazku a snažím se díky tomu našemu manažerovi trochu pomáhat s organizačními věcmi kolem kapely…ale díky tomu jsem bohužel na tom taky z kapely nejhůř a jen tak tak poplatím nájem, telefon, pojištění a tak…na paličky a blány si musím často i půjčit. To víš, že pak člověk něco "šidí"..ale v týhle situaci je u nás 99% všech lidí co hrajou v kapelách, to je normální…nemáme tady 280 milionů lidí jako v Americe, abychom se mohli uživit hudbou. To je normální a já to beru jako fakt se kterým jsem smířenej.

Lukemo : Když to bereš takhle, já samozřejmě trochu šidim jak práci, tak kapelu. Ale tomu se prostě nedá vyhnout. To je jako kdybys chtěl hrát profesionálně za Spartu zároveň fotbal i hokej. To prostě nejde.

Petrock : S klukama souhlasím a ještě bych dodal, že třeba já díky tomu, že se snažím práci i kapele dávat maximum, zase dost "šidím" svůj osobní život, soukromí, rodinu, svoje blízký. To taky není příjemný. Na turné se strašně těším, ale taky se upřímně těším na to, až si budu moci trochu odpočinout…

Nedávno tomu bylo 6 měsíců, co vyšlo vaše debutové album Postcards. Jak jej s postupem času hodnotíte? Myslím tím prodejnost, ohlasy, Vaše názory...

Lukemo : Já jsem naprosto nadšenej a vděčnej. Je to jako splnění snu. Oslovit lidi svojí muzikou jsem chtěl už od puberty…

Rae : …já myslel Luke, že už od plínek…

Lukemo : …no jo…no prostě od malička a díky úsilí, který jsem vyvinul v posledních pěti letech se mi to podařilo, což je super. Ale nikdy by to nešlo bez desítek lidí, co nám jakkoliv pomohli, a hlavně bez tisíců lidí co nás podpořili třeba koupí CD nebo návštěvou koncertu. Těm patří největší zásluha.

Rae : …to je jasný. Ale říkám si, že ty lidi nám pomohli a podpořili nás proto, že se jim naše muzika líbí a že jí věřej, a to je pro mě asi nejvíc hřejivej pocit.

Petrock : Já jsem hlavně příjemně překvapen prodejem CD, čekali jsme, že se prodá celkem tak čtvrtina toho, co doposud. Ohlasy jsou vynikající a celkově si opravdu není na co stěžovat.

Rae : Ale zase přílišný osobní uspokojení nehrozí, a doufám, že naše další album bude ještě lepší než "Postcards".

Jaké plány mají Clou do budoucna? Slyšel jsem něco o novým CD koncem roku 2006...

Lukemo : Bavili jsme se na vydavatelství a tam nám řekli, že by se jim líbilo vydat naše nové album 25. října 2006. Ale myslím si, že to je zatím předběžná spekulace. Vždyť to je ještě víc než za rok.

Petrock : Jinak naše plány jsou průběžně koncertovat a hlavně pracovat na nových věcech, které bychom mohli na jaře představit živě.

Díky za rozhovor. Na koncertech přeji hodně spokojených fans a Lukemovi, ať mu vydrží hlas až do konce ;-)
CLOU : Díky moc !!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
I LIVE MY LIFE! I LOVE MY LIFE :D