Sloh - výklady

30. března 2007 v 17:29 | Terezka |  Referáty, seminárky, taháky
Osnova: 1.Úvod- národní jazyk a jeho podoby
2. Stať- čeština-slovanský jazyk
- praslovanština, staroslověnština, čeština
- její vývoj v mluvnické stavbě, slovní zásobě a větné stavbě
- přejímání slov
- stylistická diferenciac
3. Závěr- jazyk se vyvíjí i v dnešní době

Příslušníci českého národa mluví jazykem českým. Jazykem se náš národ liší od jiných národů. Druhů jazyka českého jsou různé. Správně by se měla používat spisovná čeština, ale více se používá čeština obecná. V národopisných oblastech se mluví nářečím. Dále se používá slang a argo.
Čeština patří do západoslovanských jazyků a její nejbližší příbuznou řečí je slovenština. Všechny slovanské jazyky mají podobnou mluvnickou stavbu a slovní zásobu.
Základem všech slovanských jazyků byla praslovanština. Staroslověnština vznikla na základě makedonského nářečí a mluvilo se jí na Velké Moravě. Čeština vznikla z jazyka západoslovanského kmene Čechů, ale její základ byla staroslověnština.
Vyvíjela se i její slovní zásoba. Dříve se říkalo kněz, dnes kníže.Také se měnila mluvnická stavba. Dříve se říkalo kněiže, dnes knížeti. A také ve větné stavbě došlo ke změně. Dříve se říkalo stín honil, dnes honil stín.
Pro rozšiřování slovní zásoby byla slova přejímána z polštiny, z ruštiny, ze slovenštiny, ze staré češtiny, ale většinou ve změněném významu, byla nově utvořena nebo se přejímaly přeložené cizí termíny.
Ne vždy se všechna slova a způsob mluvy a vyjadřování hodí. Správná použití jazyka vyjadřuje stylistická diferenciace a ta určuje jazykoví styl, výběr jazykových prostředků a jejich využití.
Vývoj Českého jazyka je samostatnou kapitolou našich dějin. Až do14. století se v úřední a literární sféře používala latina. Ve 14. století se čeština začala projevovat v úředních listinách, je rozpracován styl vyprávěčský a odborný. Za husitství byly již pěvně rozděleny úkoly mezi latinou a češtinou. Čeština se zbavuje archaických prvků a nabývá mluveného významu. Rozšiřovala se pasivní a aktivní znalost spisovného jazyka. Čeština poprvé nabyla celospolečenského významu.Za humanismu rozkvétá spisovný jazyk, rozšiřovala se slovní zásoba, ustálila se mluvnická stavba čeština měla dostatek výrazových prostředků. V období pobělohorském nastává úpadek českého jazyka a jeho vytlačování ze společnosti. Zachovává se na venkově v ústní lidové slovesnosti. Koncem 18. století začíná národní obrození, ustálila se mluvnická stavba a byla rozšířena slovní zásoba. Po roce 1945 se dále obohacovala slovní zásoba, měnila se mluvnická stavba a propracovávala se větná stavba.

Jazyk se vyvíjí i v dnešní době. Doplňuje se slovní zásoba, stará slova už pomalu vycházejí z užívání, mění se mluvnická stavba, postupně nabývají platnosti některé tvary a konstrukce dříve za spisovné nepovažované.

Prameny: Stručná mluvnice jazyka českého
učebnice Českého jazyka pro 9.ročník základní školy SPN

Deštné pralesy

Nejrozsáhlejší deštné pralesy se rozkládají v pásmu tropů - trvale nejteplejší části světa. Spadá sem většina rovníkové Afriky, jižní Asie, severní Austrálie a Jižní Ameriky. V těchto oblastech s tropickým klimatem a pravidelnými srážkami jsou teploty po celý rok vysoké - okolo +26 °C a také srážky jsou díky vydatným dešťům bohaté. Rozdíly v délce dne v různých ročních obdobích jsou malé. Tyto "skleníkové podmínky" jsou pro růst pralesů zcela ideální.
Jednou z nejteplejších a nejvlhčejších oblastí deštných pralesů je povodí Amazonky. Roste zde neuvěřitelné množství stálezelených druhů rostlin. Stromy rostou bez přestání po celý rok a vytvářejí bujný nepropustný deštný les nazývaný džungle. Ta je domovem asi poloviny všech druhů ptáků, které známe. Hlavně papoušci, kolibříci a dravci. Dále zde žijí opice, hadi, žáby, hmyz a jiní živočichové.
Některé rostliny dávají své zdroje do růstu kmenů, které ční do velké výše, zatímco jiné se přizpůsobily k životu v polostínu, proto je tropický deštný prales rozčleněn do pater. Nejvyšší patro začíná ve výšce 75 metrů a tvoří její obrovské stromy. Ty poskytují vhodná místa pro hnízdění dravců a potravní základny pro opice. Níže je patro tvořící koruny rostlin, které vytvářejí hustě propojenou klenbu s bujným listovím ve výšce 15 až 30 metrů. V tomto patře se nachází domov a potrava většiny lesních živočichů. Pod patrem korun je stromové patro s více otevřenými prostorami se stromy, které snášejí stín. V přízemním patru rostou mladé stromky a keře, podklad tvoří mechy, kapradiny a hrabanka, která dává potravu velmi malým živočichům.
Na světě zbývá velmi málo nedotčených přírodních oblastí, které je důležité ochraňovat. K nim patří právě deštné pralesy. Vzhledem k stálému počasí, teplu a vlhku se zde vyskytuje největší množství rostlinných a živočišných druhů, které již nemohou jinde žít. Jakmile takovou oblast poškodíme, obvykle se nikde nepodaří ji znovu obnovit.
V současnosti jsou v deštných pralesích káceny veliké plochy lesů. Jsou na nich pěstovány zemědělské plodiny tak dlouho, dokud úrodnost nepoklesne. Potom je tato půda využívána k chovu dobytka a je zcela vyčerpána. Stává se tak nevhodnou plochou k jakémukoliv užití. Během pár let, kdy se půda vykáceného lesa používala k pěstování například kávovníku a poskytla dřevo jako je eben či mahagon, se takováto území stala neúrodnými pásy s pahýly stromů.

Loeb Strauss - džíny (Osobnost, která změnila svět)

Je mnoho vynálezců, politiků, vědců a diktátorů, kteří změnili svět. Tyto osobnosti zná - nebo alespoň by mělo znát - každé dítě. Proč je zná? Protože chodí do školy a učí se dějepis. Ale je spousta "obyčejných" lidí, kteří změnili svět víc, než si kdo uvědomuje. Jedním z těch "obyčejných" lidí byl i Loeb Strauss.
Loeb Strauss se narodil 26. února roku 1829 v bavorském Buttenheimu. Dva roky po smrti svého otce Loeb a jeho sourozenci emigrovali do New Yorku. Tam začali obchodovat s textilním zbožím. Loeb se začal učit obchodovat od svých bratrů. Později začal sám s různým zbožím cestovat přes celé Kentucky. Roku 1850 byl znám, jak u své rodiny, tak u zákazníků jako "Levi".
Svět je zahlcen džínami. Před 175 lety se narodil muž, který je vymyslel. Levi Strauss ušil kalhoty a změnil tím svět. Nikdo jiný neovlivnil módu víc než on - stvořitel džín. Každý je má nebo alespoň zná. Možná se to tak stalo, možná je to reklamní trik. V jednom městečku kdesi v Nevadě prý chlápek našel ve stodole kus hadru. Zmuchlaný, zablácený, potrhaný... To jsou přece džíny Levisky s datem výroby 1880. Nálezce je ukazuje sběrateli kuriozit, slovo dává slovo a kalhoty se dostávají do aukce. O více než 120leté nejstarší džíny na světě, je velký zájem. Firma Levis je nakonec vydražila pro své muzeum za 46 tisíc dolarů. Před 155 lety, kdy Levi vyrobil první kalhoty, by nikdo neřekl, jakou legendou se obyčejné pracovní kalhoty stanou.
Džíny vždy ale nevypadaly tak, jak je známe dnes. Prošly si svým vývojem, až dosáhly dokonalosti. První kalhoty byly docela obyčejné bez ozdobných cvočků a i bez štítků s logem a velikostmi. Byly ušité z neforemné látky původem z Francie, ze které se šily plachty na vozy. Není divu - byly přece pro horníky. V roce 1850 se po státu Nevada šíří zpráva, že ty nové kalhoty od Strausse vydrží opravdu hodně. Ale k dokonalosti kalhot pro horníky jim něco chybí, a tak si jeden zlatokop začíná na švy kapes přitloukat cvočky. Levi byl z toho nápadu přímo nadšený a začal dávat cvočky na všechny své kalhoty. A dokonce mu byl uznán patent 20. května roku 1873.
Dnes již dobře známy štítek na Leviskách také nebyl odjakživa. Štítek se dvěma koňmi snažícími se roztrhnout kalhoty byl poprvé našit v roce 1886. Byl původně látkový, až později byl zaměněn za raženou kůži. Ozdobný praporek se poprvé objevil v roce 1936. Od roku 1936 je k pravé zadní kapse přišíván červený štítek. Toto místo je typické jen pro značku Levis.
Poklopec prošel také jistými změnami. Původní kalhoty měly měděný nýtek i naspodu poklopce. Na tuto malou součástku si však mužští zákazníci stěžovali, protože ohřál-li se nýtek při sezení u ohně, byl zdrojem velkých nepříjemností. Nedalo se nic dělat, musel být odstraněn. V roce 1954 došlo u poklopce k výraznější změně. Poprvé byl místo knoflíků všíván pevný zip. Současná móda se však ke starým dobrým knoflíkům vrací.
Velkým zlomem byla padesátá léta. Z původně pracovního oděvu se stal módní hit, který začali nosit hvězdy jako Marlon Brando, James Dean, Marilyn Monroe. Dnes se každé generaci pod názvem džíny, který vznikl od názvu látky z Janova, vybavý něco jiného.
Dnešní padesátník si představí jímavou scénu za školních lavic, kdy učitelky nelítostně posílaly žáky domů převléknout se z "texasek" - jak se džínám v Československu říkalo - do něčeho slušnějšího.
Pětačtyřicátník zavzpomíná, jak nosil dlouhé vlasy a díky rozervaným džínám byl tím nejobdivovanějším "hipísákem" v okrese.
Pětatřicátník si se stejným dojetím vybaví fronty, které stával před prodejnami Tuzex v těch světlých dnech, kdy do nich dorazil symbol "prohnilého" kapitalismu - džíny.
A dnešní puberťák? Ten vůbec nechápe, nad čím se ti staříci dojímají. Džíny? To je přece ta nejběžnější věc na světě.
Dnes je mnoho výrobců, kteří vyrábějí džíny. Jsou levnější a díky reklamám, zaměřeným spíše na mladší generaci, i prodávanější. A právě proto se firma Levis musí hodně snažit, aby nezůstala jen kapitolou v dějinách módy. I když je to kapitola nejdůležitější.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bára Bára | 23. ledna 2008 v 19:21 | Reagovat

Máš super blog a pomohlo mi to dík, jsi hodná

2 Nikol Nikol | 29. ledna 2008 v 22:10 | Reagovat

Ja taky opravdu MOOOOOOOOOOOOOOC dekuju taky mi to pomohlo JJJJjjjjsi dobra

3 ZUZa ZUZa | 5. února 2008 v 19:54 | Reagovat

hey vážně moc díky výklad!!

4 Makynka Makynka | E-mail | 27. února 2008 v 17:12 | Reagovat

Děkuju pomohla jsi mi...:-*

5 Mářa Mářa | 2. března 2008 v 16:00 | Reagovat

máš to taky fakt doost dobrý

6 Biker Biker | 8. června 2008 v 17:20 | Reagovat

Super velmo kladne hodnotim tento bblog

7 hopis hopis | 4. prosince 2008 v 20:55 | Reagovat

no nevim, blok tak průměrný, nikdy to není zázrak.. ale ty výklady se mi velice líbily :) a jsem i o něco chytřejší :P

8 Hanis Hanis | 9. prosince 2008 v 20:13 | Reagovat

kkte

9 Kvetak Kvetak | 18. února 2009 v 21:24 | Reagovat

Hej diky moc tohle byla moje zachrana

10 akunek000 akunek000 | 3. března 2009 v 21:31 | Reagovat

hmm to je dobry jsi užesna(y)

11 Bla_bLi_blO Bla_bLi_blO | Web | 12. dubna 2009 v 20:41 | Reagovat

děkuju moooooooc,ses zlatá..:-*

12 Mousiik Mousiik | 6. května 2009 v 15:25 | Reagovat

Paráda.. tywe sem byl u doktora dys se zadaval vyklad a vcera mi rekli ze to mam do dneska prinest jinak budu za 5 atd... blabla.. známe to všichni, že? :D
A tak sem kouknul na kámošovu radu sem a ejhle co tu nevidím.. tři výklady jenom si vybrat... mno a u učitelky sem za 1.. díky moc.. fakt mi to pomohlo.. jen tak dál... měj se.

13 lqcxjqjoqx lqcxjqjoqx | E-mail | Web | 24. července 2009 v 21:14 | Reagovat

wzoosM  <a href="http://bdzoejxvtrus.com/">bdzoejxvtrus</a>, [url=http://sbkuxxvngkny.com/]sbkuxxvngkny[/url], [link=http://ajscfbaamefi.com/]ajscfbaamefi[/link], http://vylvhuposhar.com/

14 terushka terushka | 14. září 2009 v 16:47 | Reagovat

fakt dik ja vubec nwedela o cem ten vyklad mam psat a tohle mi fakt pomohlo dik moc :-* si mociiiinky hodna:)mej se

15 Nikola Nikola | 22. února 2010 v 14:52 | Reagovat

Taky moc děkuju za výklad :)

16 Lucie Lucie | 27. listopadu 2010 v 15:49 | Reagovat

Taky moc děkuju nevěděla jsem jak na to :))akorát my máme téma osobnost české literatury taj jdu na to :))

17 Polacek Polacek | E-mail | 18. října 2011 v 13:37 | Reagovat

díky moc mi to pomohlo az na to ze mi ucitelka rekla ze me zna 9 let dost dobre a ví že to nejsou moje slova ale je to dost dobré =DDD

18 Pepa Pepa | 10. dubna 2012 v 18:21 | Reagovat

fakt ti mooc dekuju :)*

19 Adrian Adrian | 6. prosince 2012 v 19:57 | Reagovat

Taky ti moc dekuju.. vybral jsem si ten s názvem Deštné pralesy.. dík :)

20 Petra Petra | E-mail | 10. února 2013 v 17:59 | Reagovat

Prosím mohla bys mi udělat výklad o náušnicích?:// Potřebuju ho do středy a nevím si s ním rady:/

21 Eliška Eliška | E-mail | 2. října 2013 v 16:44 | Reagovat

Ahoj, pomohla bys mi prosím? Nevím o čem mám mít ten výklad, nic mě nenapadá!://

22 Čoko denni Čoko denni | E-mail | 14. ledna 2014 v 19:38 | Reagovat

napiš ještě nejaky

23 Katy Katy | 2. února 2015 v 22:29 | Reagovat

Jakto, že to pořád nechápu? :o

24 enathan enathan | Web | 21. června 2015 v 5:12 | Reagovat

mobil půjčky 8-)

25 Stuarznof Stuarznof | E-mail | 1. září 2017 v 6:24 | Reagovat

buy viagra without prescription
http://100mg.viagra-withoutadoctor.net - viagra without a doctor prescription usa
  viagra 10mg how long does it last no new posts
<a href="http://100mg.viagra-withoutadoctor.net">viagra without a doctor prescription
</a> - canadian pharmacy viagra 20mg last post
viagra from canada daily my settings

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
I LIVE MY LIFE! I LOVE MY LIFE :D